top of page
פוסטים אחרונים

"עקרון ההשתקפויות" - כלי עבודה תודעתי, פשוט ויעיל.


בואו ננסה לדמות את עצמנו עומדים על ראשו של הר ומתבוננים סביבנו. ודאי נראה מרחבים בעלי גבהים וצבעים שונים. תמונת הנוף הפסטורלית אשר מתגלה לעינינו מנוקדת בבתיו של כפר קטן וציורי. נמשיך להתבונן, וכעת נכוון משקפת אל הכפר הציורי שהבחנו בו קודם. נוכל לראות כי בתיו של הכפר בנויים בצפיפות, אולי אף נצליח לזהות צריח של כנסייה. כוונון נוסף של המשקפת יגלה בפנינו את צבעיהם של חלק מן הבתים ואולי אף את רחובו הראשי של הכפר.

כעת נחזור לענייננו. אפשר לדמות את תהליך ההתפתחות של התודעה האנושית כמו אל אותה משקפת. ככל שהיא מכווננת יותר, כך היא מאפשרת לנו לראות טוב יותר מציאות אשר טרם ראינו קודם. באותו האופן בדיוק כוונון התודעה מאפשר לנו התבוננות מדוקדקת יותר ויותר במציאות ובדרך התנהלותה.

אמנם "אין חדש תחת השמש", אך יש ויש חדש בהתפתחותו של האדם.

התודעה האנושית מאפשרת לנו כיום להתבונן על אותה מציאות מוכרת ולראותה בצורה רחבה, חדה וממוקדת הרבה יותר.

שילוב בין ההכרה כי צרכינו האישיים השתנו לבין יכולת התבוננות במשקפת או בפרספקטיבה חדשה, מגלה לנו כי אנו חיים בעולם של השתקפויות. "עקרון ההשתקפויות" פותח לפנינו חלון חדש ורחב היקף להתבוננות עצמית והבנה עמוקה יותר של המציאות בה אנו חיים. נקודת המבט בתיאוריית ההשתקפויות הפוכה מן המקובל, תהליך העבודה מתחיל מבחוץ פנימה.

מה הכוונה?

הקשיים והאתגרים שאנו פוגשים בחיינו והדרך בה אנו בוחרים להתמודד איתם - הם האינדיקציה הראשונה של מה שמתרחש בתוכנו, או במילים אחרות - השעורים שלנו הם השתקפות מדויקת ומוחשית למערך הפנימי שלנו.

היכרות עם סיטואציות שונות בחייו של האדם מאפשרת את תחילתו של תהליך חקר וחיפוש הדרגתי. תהליך זה מוביל בסופו של דבר להיכרות והבנת מערך המציאות הפנימית. מובן כי בסופו של דבר, כדי לשנות את המציאות החיצונית יידרש שינוי פנימי.

הייחודיות בגישה הזאת היא האפשרות להתבונן בצורה מעמיקה על נסיבות חייו של האדם מבלי לחדור אל נבכי הנפש, אלא, לעבוד עם התודעה. ברוח הזמנים של ימינו, כשהפוקוס הוא על עבודה עם התודעה, הופך "עקרון ההשתקפויות" להיות כלי חשוב להתבוננות מעמיקה ושיטתית על הקשר בין האדם ובין נסיבות חייו. כלי זה מאפשר זיהוי של דפוסים חוזרים אשר יוצרים אתגרים בחיינו. דפוסים מחשבתיים, רגשיים והתנהגותיים אלו גורמים לנו בכל פעם מחדש לסבל, תקיעות ותחושה של חוסר יכולת להשפיע ולשנות את חיינו.

הפנמת "עיקרון ההשתקפויות" מזמינה אותנו לקחת אחריות אישית גבוהה על נסיבות חיינו, ולמעשה מונע את האפשרות להאשים אוטומטית את הסובבים אותנו או את נסיבות חיינו. אני מיישמת את עקרון ההשתקפויות בראש ובראשונה על עצמי. לא פעם אני שואלת את עצמי שאלות כמו: "מדוע משכתי אל חיי אדם או סיטואציה אשר כבר פגשתי בעבר ולא אהבתי?" או: "כיצד משקפת המציאות החיצונית נושא לא פתור או לא מאוזן במציאות הפנימית שלי?" אני מודה שלפעמים התשובות לא מוצאות חן בעיניי מאוד. עם זאת, ברור לי כי מטרתן של שאלות אלו היא למצוא את ההשתקפות, אשר מעניק לי אפשרות להתבוננות פנימית מודעת, תוך שאני עוקפת את "המודע" ומגיעה ישירות אל "תת-המודע" שלי.

כמובן שאני מרבה להשתמש ב"עקרון ההשתקפויות" גם בעבודתי.

לדוגמה,ירון, גבר מוכשר ונאה שהשתוקק ממש לזוגיות אוהבת סיפר לי בצער כי כולן עוזבות אותו והוא לא מבין מה לא בסדר אצלו, ניסינו למצוא קווי דמיון לאורך הקשרים בעברו. כך זיהינו דפוסים מחשבתיים ורגשיים חוזרים אשר הובילו אותנו להיכרות עם מערכת האמונות שלו, על צמו כבן זוג וכן על נשים בכלל. בסופו של התהליך הגענו להבנה כי באופן לא מודע ירון פוחד מדחייה, וכי אינו מאמין שהוא ראוי לאהבה אמתית, והמציאות רק שיקפה את רגשותיו ואמונותיו. אדם שחווה דחייה עצמית ימשוך לעתים קרובות אל חייו נשים אשר דוחות אותו או אינן מעוניינות בו מספיק.

ריקי הייתה מתאמנת מקסימה אשר הגיעה אליי. בכלל לא הצלחתי להבין איך בחורה אינטליגנטית, משכילה וייצוגית כמוה נכשלה בראיונות עבודה רבים אשר הגיעה אליהם. לאחר שבחנו דפוס חוזר זה בחייה, ויכולנו לזהות את האמונות העצמיות שלה בתחום זה, הבנו בסופו של דבר כי היא מגיעה לראיונות אלו עם פחדים גדולים הקשורים בתחושת ערך עצמי ירודה, וכל זה, כיוון שהיא מאמינה כי עד שלא תסיים תואר שני לא תהיה במיטבה. ריקי לא האמינה ביכולותיה ומשכה אל חייה מצבים שאישרו את חוסר האמונה שלה בעצמה.

אמונותינו הן אחד המקורות העיקריים לבריאת מציאות. חלק גדול מן האמונות החוסמות והמחלישות שלנו מסתתרות בתת-מודע, והן בעלות השפעה עמוקה על חיינו.

ארכיון
חיפוש ע"פ תגיות
עיקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page