top of page
פוסטים אחרונים

"ההיפך מבדידות היא לא הביחד, אלא אינטימיות." ~ ריצ'רד באךבחרתי להתמקד הפעם בזוג נוסף של קטבים מנוגדים "בדידות ואינטימיות" דווקא במערכת הסגורה הזאת שנקראת זוגיות.

מה הכוונה סגורה? זה את והוא ואין לאן לברוח.. זהו דיאלוג בין שניים בלבד אתם שניכם!

השנה האחרונה אילצה את רובנו לחיות יחד במרחב הביתי, כשלא פעם שני בני הזוג עובדים מהבית, ובמקביל יש ארגון מורכב אשר צריך לנהל ונקרא "משפחה".

לכן, דווקא בנסיבות כאלו, מתעוררות שאלות בנוגע למהות ואולי לעומק של מערכת היחסים הזוגית.

הדרך שלי למצוא דוגמה מוחשית היא בעזרת דמיון, לכן, מזמינה אתכם לדמיין ציר, שבקוטב אחד שלו, יש תחושת בדידות, ובקוטב השני מתקיימת תחושת אינטימיות.

על גבי הציר הזה, קיים מנעד תנועה רחב, מה הכוונה? אני מדמיינת לי תחושת קרבה בין אנשים, כמו מעגלים או אדוות. אנחנו מרגישים רמות שונות של קרבה, ריחוק, ועד כדי תחושת ניכור, ויותר מזה, אולי יש רגעים שאנחנו מרגישים קרובים ובעקבות מילה או מעשה אנחנו מרגישים רחוקים פתאום.

לפעמים בזוגיות, קורה משהו מבלבל כי על פניו הכול מתפקד, ובכל זאת בלב מתחילה להתפתח תחושת בדידות זוגית. מה הכוונה? בני הזוג מתקשרים, יוצאים לבלות בחד, למעשה מקיימים את המסגרת שנקראת זוגיות או משפחתיות, אבל, התקשורת היא בסיסית ואני קוראת לה פונקציונאלית, כלומר, מתייחסת בעיקר לפעילות או תאומים בנוגע לקניות, כביסות, ילדים, בילויים וכו.

או כשהתקשורת היא שטוחה, לא מדברים על רגשות, לא משתפים במחשבות, אלא פשוט יושבים ביחד מול מסך זה או אחר, טלביזיה, מחשב, נייד, שאלו אגב, סוג של נתיבים לבריחה מאינטימיות.

כל אחד שקוע בעולמו האישי ותחושת הלבד שהיא אכן אמיתית, הופכת בהדרגה לתחושה של בדידות, ותהום של ניכור הולכת ונפערת בין בני הזוג.

ואתם וודאי מבינים, שבדידות בתוך זוגיות קשה ומכלה פי כמה מאשר בדידות כשאתה חי לבד.

אבל על גבי הציר מתקיימים גם מצבים טובים בהרבה, בהם מתקיימת תחושה טובה וחזקה של "ביחד", בני הזוג משתפים זה את זאת, מחליטים החלטות משותפות, יש תחושה של נינוחות, נעימות, יש רצון להיות ביחד, שזה לגמרי לא מובן מאליו ובאמת מעיד על בסיס משותף וטוב. בני זוג מרגישים שנוח ונעים להם ביחד, ואז הם מתנהלים בעצם באמצע הציר, כלומר, בין בדידות לאינטימיות.

ויש קוטב אחד רחוק יותר והוא תחושת אינטימיות, למה אני בוחרת להוסיף המושג הזה?

כי אינטימיות מתבססת על אמון הדדי עמוק ובלתי מעורער.

וכי אינטימיות בין בני זוג מתייחסת לכך שכל אחד מבני הזוג פגש את המגרעות ואת הפאשלות ואת הכשלונות של האחר, וזה אינו משפיע על האהבה או על דימוי של בן או בת הזוג.

אינטימיות מבוססת על מאה אחוז קבלה של האחר, ובעיקר על הידיעה שלא משנה מי אני, עדיין בן או בת זוגי יהיו שם עבורי, יקבלו אותי, ויאהבו אותי יתמכו בי וירצו לעזור לי אם אני זקוק/ה ויש תחושה עמוקה של "ביחד" מול העולם.

אני נזכרת פתאום במילים המקסימות בשירו של גידי גוב "חזק חזק"

"אני אוהב אותך חזק גם כשאת עייפה

אני אוהב אותך גם כשאת מדוכדכת

אני אוהב אותך חזק גם כשאת עצבנית

אוהב אותך חזק גם כשאת פרועה"

הנה, זה תיאור נהדר לאינטימיות

לסיכום, הבאתי נקודת מבט של תנועה אפשרית על ציר בעל מנעד רחב, החל מבדידות, עבור לקרבה ועד לאינטימיות

והדבר הכי חשוב ומרגש הוא שלא צריך שינויים גדולים כדי ליצור את צעד קטן לקרבה מילה חמה, מבט מדבר, חיבוק מקרב.נקודות להתבוננות

האם תרצו להתבונן על המיקום שלכם כזוג על גבי הציר? מה תגלו על עצמכם?

האם תגלו לדעתכם, ששניכם נמצאים באותו מיקום על גבי הציר, כלומר, חשים אותו דבר?

אולי תבחרו לעשות צעד אחד קטן, על מנת לקרב את הזוגיות שלכם לקוטב האינטימיות?

מה עשוי היה להשתנות בינכם, לו באמת הייתם עושים את הצעד הקטן שבחרתם לעשות?


זהו להפעם. מקווה שניצוצות המחשבות האלו יתרמו בדרך שמתאימה לכל אחד ואחת מכם. המפגש הבא יעסוק בתפישה הדואלית של עשייה ואי עשייה ובשאלה" האם אי עשייה היא בהכרח בטלה?

תודה שהייתם איתי, אטי תירוש

תוכלו לראות סרטון בנושא ביוטיוב https://youtu.be/OU01RhWxB5U

למצוא אותם בדף הפייסבוק שלי https://www.facebook.com/etitirosh.hishtakfuiot

בפודקסט כאן באתר https://www.etitirosh.co.il/podcast


Comentários


ארכיון
חיפוש ע"פ תגיות
עיקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page