top of page
פוסטים אחרונים

בין תחושת חוסר אונים לשליטהלא באמת התכוונתי לכתוב היום על התפישה הדואלית של שתי התחושות החשובות האלו, אבל, המציאות מכתיבה.. ואני מוצאת את עצמי חושבת על רבים כל כך, בוגרים וילדים, נשים וגברים, חרדים וחילונים,יהודים וערבים, וכולנו מקווים שהמסיכות שעל פנינו יעזרו לנו לסנן חדירת חלקיקים של תחושת אובדן שליטה וחוסר אונים, כי אלו רגשות שמסוכנים לקיום שלנו, כי אנו חוששים שאם נרגיש כך, אולי תהיה קריסה של מערכות הגוף או הנפש שלנו.

לגמרי טבעי הצורך הזה בתחושת שליטה, זהו אחד הצרכים הראשוניים של כל אדם, ולכן, פחד מאובדן שליטה הוא אחד הפחדים הגדולים והמאיימים ביותר על הבטחון הבסיסי של האדם. בין הקטבים של תחושת חוסר אונים ותחושת שליטה, קיימת תנועת חיים קבועה.

בין תחושת חוסר אונים לתחושת שליטה פנימית

מה הכוונה?

אנו מרגישים תחושת חוסר אונים בקשר למצב או אירוע שקורה לנו, כמו למשל, המצב הקשה בו המדינה שלנו נמצאת כיום. אנחנו גם עומדים נדהמים וחסרי אונים אל מול החלטות של אחרים בנוגע אלינו.

למעשה, המיקום סמוך לקוטב של חוסר אונים מתקיים כשאנו מרגישים שקורה משהו שגדול וחזק מאיתנו וזה מערער אותנו ופוגע בבסיס של הקיום שלנו.

מי שמכיר אותי, יודע שהחיים הובילו אותי בין סמטאות רבות של חוסר אונים וגם של תחושת שליטה. למדתי להכיר בכך שלא הכול בשליטתי, האמת היא, שאפילו לא הרבה בשליטתי. בוודאי שאין לי שליטה על המציאות, ויחד עם זאת, זה לא בהכרח נוטע בי תחושת חוסר אונים.

איך זה?

כי יש לי מידה רבה של חופש לבחור איך להתנהל בתוך עצמי, בתוך עולמי האישי. לכל אחד מכם שקורא את הכתוב כאן, יש את היכולת לבחור בחירות שמקרבות אותו אל תחושת "שליטה עצמית", כי בסופו של דבר, השליטה האמיתית היחידה שיש לנו, היא תחושה של ניהול או שליטה בעולמנו הפנימי

למה?

כי אני מאמינה שהמציאות החיצונית מנהלת את עצמה, איתי ובלעדיי והיא כמו זרם אדיר שאם אנסה לעמוד בדרכו, אסחף איתו. אני מחפשת אם כן, בין הקפלים של נפשי את תחושת השליטה הפנימית שלי. ואני יודעת שהיא קיימת בתוכי, ואני צריכה לגייס אותה, כי זאת שעת משבר וכרגע היא דרושה לי.

הכאוס והטירוף האלו, מזכירים לי את הבטוי "הכול צפוי מראש, אך הרשות נתונה". נכון, לפעמים האגו האנושי צריך לזוז הצידה תוך הכרה שלא באמת הכול אפשרי, ולא תמיד השמיים הם הגבול, היות ויש לנו השפעה מוגבלת על המציאות החיצונית, ולא פעם אנחנו מגלים שלמציאות יש עבורנו תוכניות משל עצמה. לעומת זאת, אנחנו כן יכולים וחייבים להפעיל בחירות אישיות, שמושפעות מהאופן בו נבחר לפרש את המציאות, ולהתמודד איתה.

אפשר בהחלט לבחור בתחושות תסכול, מרירות, קורבנות, ועוד מנעד רגשות רחב, וזה מציב אותנו עמוק עמוק בקוטב של חוסר האונים.

אבל אפשר בנסיבות מסוימות

 • לקחת צעד אחורה, ולזמן קצר להתבונן על תמונת המציאות, פשוט להתבונן. מחשבות, רגשות ותחושות יגלו את את עצמם בפניכם.

 • אולי המציאות קוראת לי ללמוד משהו על עצמי, מה למשל?

 • אחד הדברים שיכולים לעזור לפזר עננות של תחושת חוסר האונים הוא - עשייה, ובעיקר עשייה שתורמת משהו למישהו. הכוונה היא לדברים קטנים או גדולים, החל מהתעניינות בשלומו של מישהו, עבור לעזרה למישהו קרוב ועד עשיה כוללת ארצית, כמו מחאה, חלוקת פרחים במקומות מסויימים ועוד.

עשייה למען אחרים, מעניקה לנו תחושה שאנחנו מועילים, ולכן תחושת הערך העצמי עולה ויחד איתה עולה גם תחושת בטחון ושליטה פנימית

נקודות להתבוננות ולמחשבה

 • נסו למקם את עצמכם על הציר שבין הקטבים "חוסר אונים לעומת תחושת שליטה"

 • חוסר אונים ______________ תחושת שליטה פנימית

 • מה עזר לכם בעבר, להתרחק מחוויה שיצרה תחושת חוסר אונים?

 • באיזו חוזקה אישית תשתמשו כיום, כדי ליצור תנועה על הציר לכיוון תחושת שליטה פנימית?

 • האם ישנם הבדלים במיקום שלכם על פני הציר, בתחומים אחרים בחייכם?

 • מה יעזור לכם כיום להתקרב לתחושה מיטיבה של שליטה פנימית?


Comments


ארכיון
חיפוש ע"פ תגיות
עיקבו אחרינו
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page