top of page
פוסטים אחרונים

אז למה לי דואליות?

מתוך הסדרה "ניצוצות של מחשבה"

מרץ 2021

ככל שאני מצרפת כלים ושנים לנסיון המצטבר שלי בעבודה עם אנשים, כך אני מגלה בכל פעם כמה שבתוך הבלבול או הכאוס הפנימי, מתקיים "סדר על" כלשהו, כמעט כמו חוקיות או תבניתיות כלשהי, שיש להן דרך מיוחדת לנגן על מיתרי הלב שלנו.

ובעקבות ההתפתחות האישית והאוניברסלית של המודעות, אנחנו כבר יכולים להבין בצורה עמוקה ומקיפה יותר איך החוקיות הזאת משפיעה מאוד מאוד עלינו וכמובן על חיינו, אפילו ברמה היומיומית.

רוצה מאוד לשתף אתכם בנושא שמעסיק אותי זמן רב, והוא הולך ומתחדד. אני מתכוונת למושג "דואליות" או " תפישה דואלית" אבל לפני הכול, רוצה להסביר מעט את המושגים האלו.

אני כמובן, מתייחסת למושג הזה, בהקשר של עולם התודעה האנושית ולא כאל מושג מעולם הפיסיקה, או תחומי דעת נוספים, לכן, המושג דואליות , מתאר מע. אמונות או עקרונות שתופשים את העולם כולו כמורכב משתי מהויות נפרדות או שני עקרונות מנוגדים


למה לי להתעסק עם דואליות?

כי חשוב להבין שהתפישה הדואלית שלנו, היא גורם מרכזי בקשיים ובאתגרים בחיינו. מה הכוונה?הקשיים נגרמים על ידי אינספור זוגות של קטבים דואליים, שמאלצים אותנו כל הזמן לנוע על גבי הצירים שבין הקטבים. כמו לנוע למשל בין נשיות לגבריות, אני או אנחנו, ריאלי או אידיאלי, ילד או הורה, חזק או חלש, טוב או רע.

התנועה הזאת על גבי הצירים שבין הקטבים, מאפשרת לנו להבין טוב יותר את עצמנו ולהגיע למקום שלם ושלוו בתוכנו, מקום שאפשר לתאר אותו כאיזון בין הקטבים, ובעצם, איזון - זה משחק החיים שלנו


כדי להבהיר מעט למה אני מתכוונת, אני רוצה להתייחס לשני מושגים מנוגדים או שני קטבים מנוגדים, "עונג וסבל". אלו מושגים שפרויד הטמיע בחיינו לפני שנים.

בתפישה הדואלית שלנו, אנחנו מתוכנתים להתבונן על המציאות, דרך משקפת שמפרידה בין דברים שגורמים לנו סבל לבין אלו שגורמים לנו עונג. או במילים אחרות חלוקת המציאות לטוב או רע, כשאנו מנסים כל חיינו להגיע לטוב הזה.

ראשית, אצל כל אחד מאתנו, תפישת העונג או הסבל היא אחרת, או סובייקטיבית.

מישהו חווה עונג בלטייל כל הזמן בעולם, מישהו אחר חווה עונג בלשבת על הכורסה ולראות כל הזמן סדרות טלביזיה, או כל דבר כייפי אחר.

העניין הוא שהמציאות, כמובן, אינה מאפשרת לנו לבחור תמיד רק בעונג, בקלות. למשל מחוייבות של עבודה, או משימות חיים שונות שעלינו לבצע, ועל פניו מרחיקות אותנו מעונג, אבל גם תחושת הסבל, הוא אינדיבידולית ויחסית לכל אדם.

מישהו בחווית סבל מללכת כל יום לעבודה ומישהו אחר הולך כשהוא מלא מרץ לקראת פרוייקט חדש.

כך נעים חיי הרגש שלנו בין שני הקטבים הללו של סבל ועונג, והדבר היחיד שחשוב הוא גמישות התנועה על הציר בין הקטבים.


איך עובדת לנו התנועה בין הקטבים הדואליים?

ראשית, כאמור, יש בתוכנו אינסוף זוגות של קטבים דואליים שמפעילים אותנו בצורה לא מודעת.

אנחנו צריכים ללמוד לזהות אותם, כי הרווחה הרגשית שלנו מושפעת על ידי התנועה שלנו על גבי הצירים הללו שבין הקטבים,


למעשה גמישות התנועה על גבי הצירים שבין הקטבים, מאלצת אותנו לפתח "תודעת בחירה"

וכפי שכתב ויקטור פרנקל בספרו האדם מחפש משמעות "אפשר ליטול מן האדם את הכול חוץ מדבר אחד: את האחרונה שבחירויות אנוש – לבחור את עמדתו במערכת נסיבות מסוימות, לבור את דרכו." כי תודעת בחירה, היא צופן החיים שלנו.

הקטבים הדואליים, הם כמו מנועים רגשיים בעלי כוח עצום, שמשפיעים על הדרך בה נבחר לפעול, ואפילו על האופן בו אנו בוחרים להגדיר את הזהות העצמית שלנו.

ובגלל שזהו פוסט ראשון בסדרה, אני רוצה לסיים בהסבר קצר שלא קשור לדואליות אלא לסדרת הפוסטים שתפגשו בהמשך הבלוג שלי.

כל פוסט שיופיע כאן, הוא הרחבה לסדרת הסרטונים שאעלה ביוטיוב

בסיום כל פוסט או סרטון תמצאו כתובית עם מס נקודות להתבוננות והתייחסות אישית עבור עצמכם

בכל פעם אציג ציר דואליות אחר, בעזרת סרטון חדש ובמקביל אפרסם פוסט שמרחיב את החשיבה על הציר החדש .

אפרסם בדף הפייסבוק שלי שנקרא: "אטי תירוש אימון השתקפותי", קישורים לסרטונים ביוטיוב ולפוסטים המורחבים, שנמצאים בבלוג שבאתר שלי.

אתם לגמרי מוזמנים להגיב, לומר לשאול בדף הפייסבוק, במייל, בנייד או באתר שלי.

להוסיף שוב את הלינקים לפייס, יוט. אתר , מיילכפי שקראתם, באמצעות התייחסות לנושא "תפישה דואלית" אני מנסה לפתוח חלון תודעה להתבוננות נוספת ואחרת, מתוך אמונה שנקודות המבט החדשות יעצימו ויתרמו לכל אחד ואחת מאתנו.


נקודות להתבוננות

  • יכולים לחשוב על זוג של כוחות דואליים בתוככם?

  • האם אתם מרגישים שהתנועה על ציר הדואליות, קשה לכם? ואולי אתם נעים בקלילות?

  • מזמינה אתכם לנסות לשים לב, במצבים שונים במהלך היומיום שלכם, ולבדוק לאיזה מבין הקטבים אתם קרובים? טוב לכם שם או עדיף שתנסו להתרחק או להתקרב מעט?האם אתם מרגישים שהתנועה על ציר הדואליות, קשה לכם? ואולי אתם נעים בקלילות?

מזמינה אתכם לנסות לשים לב, במצבים שונים במהלך היומיום שלכם, ולבדוק לאיזה מבין הקטבים אתם קרובים? טוב לכם שם או עדיף שתנסו להתרחק או להתקרב מעט?


הנה הלינקים לסרטון שלי ביוטיוב https://youtu.be/swCcRmdyJNY

לערוץ הפודקאסטים בספוטיפיי https://open.spotify.com/show/0Li4hFaud5eNGnLsSTBgZn

לדף הפייסבוק שלי https://www.facebook.com/etitirosh.hishtakfuiot/Comments


ארכיון
חיפוש ע"פ תגיות
עיקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page